fbpx
Loading
https://erasmus.agrobiologie.cz/?post_type=portfolio&p=1036&preview=true
Studijní pobyt
EUR600/MĚSÍC
  • Výše stipendia od programu ERASMUS+ navíc je možné získat univerzitní stipendium
Praktická stáž
EUR699/MĚSÍC
  • Výše stipendia od programu ERASMUS+ informujte se o dalších možnostech
Ceny v porovnání s ČR
EUR?/den
  • Porovnejte kolik co stojí
Ukázat ceny

Konkurzy na studijní pobyty studentů v rámci programu Erasmus+

Zájemci o studijní pobyt v zahraničí musí absolvovat konkurz, v rámci kterého jsou hodnoceny zejména prospěch a jazyková úroveň angličtiny, případně dalších jazyků (španělština, němčina, francouzština) podle země studijního pobytu, aby byli schopni absolvovat náročné studium na zahraniční univerzitě včetně komunikace v cizím jazyce. O termínu konkurzu jsou studenti informováni e-mailem.

Jak jste si našli ubytování ? Poskytovala ho univerzita ?

„Je důležité zmínit, že ubytování je jeden z nejdůležitějších aspektů, na které by se měl dotyčný uchazeč zaměřit a proto mu zde věnuji větší pozornost. Malta college of Arts, Science and Technology (MCAST) neposkytuje žádné ubytování. Ubytování jsem si tedy zařizoval sám přes skupiny na Facebooku zaměřené na nabídky a poptávky ubytování, především ty, zaměřené na krátkodobé pronájmy (max. 1 rok), viz odkaz: https://m.facebook.com/groups/1431250910506148?group_view_referrer=search Na Facebooku jsou i podobné skupiny, které se poté zobrazí v nabízených položkách dané skupiny v rámci cílení obsahu a podobných skupin. Já osobně jsem ve skupině napsal status, ve kterém jsem specifikoval, že hledám spolubydlení, od kdy do kdy jsem potřeboval ubytování, že jsem byl na studijním pobytu a svůj finanční limit, který jsem byl ochotný měsíčně platit (dělá to tak většina lidí). Díky tomu mi tedy přímo do zpráv přicházely mně specifické nabídky od majitelů a realitních makléřů. Je dobré si uvědomit, že Malta od vstupu do EU v roce 2004 zažívá ekonomický boom, stěhuje se tam spousta firem, především z oblasti IT (Na Maltě momentálně sídlí spousta společností zaměřených na internetové hry – igaming industry), coz také znamená obrovský příliv imigrantů z jiných zemí celého světa a dost se to projevuje na cenách za bydlení, které se za posledních pár let až zdvojnásobily!!! Já sám jsem platil €450 za průměrně velký pokoj s jednolůžkovou postelí ve velkém bytě, který jsem sdílel s dalšími 4 spolubydlícími. Primární faktor, který by však měl hrát roli při výběru bydlení by měla být LOKACE. Malta (jako ostrov) je pomyslně rozdělená na Centrální oblast (s vyšší hustotou obyvatel, která se chová jako samostatný celek – Valetta, Sliema, Gzira, St.Julians apod.) a periferní oblast (kde jsou více izolovaná města – Buggiba, Marsaskala apod.) MCAST se nachází v Paole, která je součástí centrální oblasti a tudíž by si dotyčný měl hledat bydlení právě v centrální oblasti, pokud možno co nejblíže k univerzitě, a to hlavně kvůli tomu, že v ranních a odpoledních špičkách jsou na silnicích obrovské kolony a vzdálenost, která standardně trvá 5 minut může trvat ve špičce i 40 minut. Veřejná doprava na Maltě je pouze autobusová, a tudíž se jí to dotýká také. Je obecně známo, že doprava je Maltě jeden z největších problémů současnosti. Já jsem první týden pobytu byl na prohlídkách 4 bytů a nakonec jsem si vybral bydlení v části Pieta, a musím říct, že to bylo nejlepší rozhodnutí, co se týče dostupnosti do školy, ale i do turistických a zábavních zón, jako je Valetta, Sliema a St. Julians. Byt jsem sdílel se Srbem, Polkou a dvěma Filipíncema. Později Polku vyměnil Ital. Já osobně jsem si velmi užívám multikulturní prostředí a jsem rád, že jsem s nimi bydlel.“

V  jakém jazyce jste studovali na této univerzitě ?

Malta jako stát má dva oficiální jazyky – Maltštinu a Angličtinu (Malta je dodnes součást British Commonwealth). Oficiálním jazykem na středních školách a univerzitách je pouze angličtina!! Studoval jsem tedy v angličtině.

Jak jste se zapojovali při výuce?

Tak jako ostatní studenti, jsem pracoval na laboratorních cvičeních a pokud probíhala výuka anglicky, tak jak měla, tak jsem se dost zapojoval i při teoretické výuce. Bylo důležité hned na začátku semestru upozornit vyučující, že jsem Erasmus student, aby neměli tendenci sklouzávat při výuce k Maltštině. Rád bych zmínil jednu věc, kterou jsem v době pobytu často řešil i s imigranty žijícími na ostrově, a tím je tendence Malťanů preferovat Maltštinu více než angličtinu. Malťané se se poprvé učí anglicky při začátku povinné školní docházky a tudíž umí anglicky perfektně. Nicméně, v rodinách a mezi rodilými v kruzích převládá Maltština a to byl jeden z důvodů, proč já jsem se ve své třídě příliš neintegroval. Byl jsem totiž jediný cizinec ve třídě a i přesto, že jsem dost komunikativní typ, měl jsem problém se s nimi zapojovat do debat, protože zkrátka schválně nemluvili anglicky. Ze začátku jsem si to bral osobně, nicméně pak jsem pochopil, že to dělají přirozeně, že mají zkrátka přirozeně tendenci se před cizinci izolovat, především pokud jsou z konzervativních křesťanských rodin a nesouhlasí příliš s globalizací ostrova, ke které v posledních letech dost dochází. Stejně to tak funguje i na pracovištích a třeba i na narozeninových oslavách, pokud se tam ocitnete jako cizinec v menšině. Jedná se tedy o stereotyp, který však neplatí ve všech případech. Já sám jsem dodnes v kontaktu s pár rodilými, se kterými mám kamarádský vztah, nicméně nejsou ze školy.

Jak jste se připravovali na zkoušky?

Na MCAST se nedělá jedna závěrečná zkouška, ale třeba dvě a každá v jiné části semestru. V některých předmětech se dokonce více spíše zaměřují na analýzu a psaní esejí (třeba 3 ta semestr a žádná zkouška), které však mnohdy zaberou více času a musím tedy říct, že jsem se některé měsíce nezastavil a musel jsem doma hodně psát.

Co Vám škola nejvíce dala?

Vzdělání na MCAST je částečně založeno na britském systému vzdělávání, kdy se právě zaměřují na pochopení důležitých věcí a praktickou výuku více než na mechanické učení velkého množství informací, které člověk do pár týdnů stejně zapomene. V některých ohledech mi tento systém vyhovoval, protože jsem se získanými informacemi musel dál pracovat při vytváření různých projektů nebo při laboratorních pracích, čímž se mi zafixovaly více než kdybych se je jen mechanicky memoroval a dál nevyužil, což se často děje na českých univerzitách včetně ČZU!! Přišlo mi také, že studenti jsou více zainteresovaní v tom, co dělají a proč to studují a celkový přístup vyučujících byl více motivační než ten, se kterým jsem se setkal na českých univerzitách. Zkrátka vše dávalo smysl.Více než univerzita mi však dal pobyt jako takový. Teplé počasí, kulturní rozmanitost atd.

Byla tato univerzita dobrá? Doporučili byste ji dalším?

Universita je obecně dobrá, člověk si může vyzkoušet britský systém vzdělávání a rozšířit si tak obzory a doporučil bych jí z 60% a to proto, že jsem nakonec musel studovat úplně jiné předměty než jsem si na začátku vybral a taky proto, že se mi žádné předměty po návratu na ČZU neuznaly. Obory na MCAST nejsou příliš analogické s těmi na FAPPZ a předměty z různých oborů tam nejdou kombinovat. Řekl bych vlastně, že jsou obory dost jinak sestavené a obsahují úplně jiné předměty. Již na začátku jsem počítal s tím, že kvůli Erasmu na Maltě budu muset prodlužovat celé studium na ČZU, protože se mi zkrátka nic neuzná. Já osobně jsem tam studoval Bsc Chemical technology. Pobyt na Maltě byl pro mě velice dobrá zkušenost. Malta je neskutečně zajímavé a úžasné místo (z pohledu obyvatele, i turisty) na MCAST jsem se naučil zajímavé věci, ale musel jsem kvůli tomu prodlužovat studium na ČZU. Pokud bych měl jet na delší dobu na Maltu znovu, určitě ne v rámci Erasmu, i přes veškerou finanční podporu, kterou Erasmus+ poskytuje. Je důležité na tyto aspekty upozornit i uchazeče o Erasmus, že tento program není dokonalý, že v seznamu univerzit pro FAPPZ je pouze menšina těch, které nabízí studium bakalářských oborů v AJ, že student může kvůli Erasmu prodlužovat studium (pokud zkrátka studuje někde, kde nemá analogické předměty), a také že musí spoustu věcí před odjezdem vyřizovat sám. Konkrétně v mém případě byly prodlevy odpovědí univerzity na mé emaily i měsíc dlouhé, protože Malta je zkrátka oblast na jihu Evropy, ve které je odpočinek více než práce a musíte být ve všem trpěliví a čekat déle na vše :).
Tomáš Růžička
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x